نام کاربری : ایمیل : سطح دسترسی : نام : نام خانوادگی : نام مورد نمایش : شناسه کاربری : 0 جهنم کجاست؟ | نامینامی

جهنم کجاست؟

🔵 “جهنم” کجاست ؟ و ریشه این اسم از کِی آغاز و مشهور شده است؟

🔴 اگر شما هم مانند من می‌دانستید، جهنم کجاست، شاید برایتان این قدر عجیب نبود.

🟡 جهنم نام دره ای است در نزدیکی اورشلیم (بیت المقدس) که در جنوب کوه صهیون واقع است. نام این دره در زبان عبری (زبان یهودیان و دین یهود) گِهینوم بوده است و از آنجایی که اعراب “گ” ندارند، آنها لغات را معرب می کنند یعنی “گ” را با “ج” جایگزین می کنند (مانند گرگان که در عربی جرجان می خوانند، گوهر که جوهر و جواهر شده است). این واژه گِهینوم به جهینوم و سپس به جهنم تبدیل شده است .
بله جهنم یک مکان واقعی و دره ای در نزدیکی شهر اورشلیم کشور اسراییل است و برای همین است واژه ی “جهنم دره” در مثل پارسی هم وجود دارد! (نمونه: تا حالا کدام جهنم دره ای بودی؟)

اما چه شد که این دره اینقدر مشهور شد؟

باید نگاهی به تاریخ بیاندازیم: گهینوم مختصر شده ی “گه بن هینوم” بوده = گه + بن + هینوم = دره + پسر + هینوم. یعنی دره ی پسر هینوم.

اما چرا نام اینجا گهینوم شد؟ کمی باز می گردد به زمانی که در این منطقه مردمان کنعان و فینیقیه به خدایانی بنام مُلِک و بَعل باور داشته اند و در این دره پرستشگاهی برای بت های این دو خدا آفریده بودند و برای این خدایان قربانی می کردند. این قربانی کردن آنقدر گسترش و متعصبانه شد، که روزی فردی بنام “هینوم” پسر خود را در این مکان قربانی کرد و از آن پس نام این دره به “گه بن هینوم یعنی دره ی پسر هینوم تغییر یافت و رفته رفته” بن” از نام حذف شد و گهینوم نام آن دره شد.

حال چه شد که نام این دره به متون مقدس ادیان ابراهیمی راه پیدا کرد؟
ادامه ی این داستان تاریخی است و آن از این قرار است که پس از برچیده شدن ادیان پیشین(قبل از ادیان ابراهیمی) این دره کاربری خود را تغییر داد و به محل سوزاندن محکومان، تبدیل شد.

بعدها، افراد آن منطقه، بر اساس اعتقاد خود، جنازه ی کسانی را که از رستگاری نومید شده بودند، مثل جانیان، قاتلان و آدمهایی را که دست به خودکشی می زدند، در این مکان می سوزاندند. همیشه بوی گندی می داد و جای بدی بود که مردمان این منطقه ضرب المثل از پلشتی و زباله دانی را به این دره، نسبت می‌دادند و چون مکان سوزاندن جسد آدم‌های بدکاره بود در میان مردم به صورت دشنام و مثل، در آمد! (مانند اینکه تو لایق گهینوم هستی یعنی جنازه ات را باید در آنجا سوزاند.)

رفته رفته این نام و این مثل به درون کتاب های مقدس ادیان راه پیدا کرد و برای آن افسانه ها سرودند و آنرا زندگی رقت بار پس از مرگ عنوان کردند و با آب و تاب توصیفی از آن شده و جالب اینکه در خود آیین یهود، زندگی پس از مرگ، بهشت و جهنمی ندارد و این افزوده‌ها و برداشت نام گهینوم و جهنم به دو دین مسیحیت و اسلام باز می گردد.

🟢 مکانی که ادیان ما را از آن می‌ترسانند، در حال حاضر به پارکی زیبا تبدیل شده است و شما می توانید از این مکان تاریخی بصورت گردشگر دیدار کنید!

✒️ دکتر محمدعلی مهرآسا

(Visited 33 times, 1 visits today)

تصاویر بیشتر

فایل های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل: info@naami.ir
کلیه حقوق معنوی و مادی برای سایت نامی محفوظ می باشد. بهمن 1395